سرخ کن صنعتی

سرخ کن صنعتی ابزاری عمده در فهرست تجهیزات رستوران و لوازم فست فود به شمار می آید. زیرا که قسمت اعظمی از پخت غذا های فست فودی به سرخ کردن مواد اولیه مرتبط است. سطح کیفی این سیستم می تواند هم در سطح کیفی غذا های پخته شده و هم در پایین هزینه های مربوط به رستوران و فست فود نقش موثری داشته باشد. به عنوان مثال نوع حرارتی غیر مستقیم احتمالا مقداری آهسته تر از سایر سیستم ها کار کند ولی به علت طبخ آرام مواد بصورت یکنواخت طبخ داده شده و مزه و بوی مطلوب تری خواهد داشت.

از سویی مدل های جدیدتر و نوین می توانند با ثابت نگه داشتن سطح کیفز روغن و پایین آوردن مصرف آن هزینه پخت غذا را کم کرده و با این صورت حاشیه سود را برای مالکان آن افزایش می دهد.

انواع سرخ کن صنعتی

سرخ کن صنعتی همانند دیگ سرخ کن برای سرخ کردن مواد غذایی در رستوران ها و فست فودی ها است. با این اختلاف که گنجایش این وسیله کم است و اکثرا برای سرو کردن سیب زمینی خلالی، هات داگ، قارچ، فلافل و… برای فست فود های مطلوب است ‌. در صورتی که دیگ سرخ کن برای سرخ کردن ماهی و مرغ و… در گنجایش خیلی زیاد بکار برده می شود بدین جهت اکثرا در رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این سیستم یکی از کاربردی ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شمار می آید این سیستم مطابق آیتم هایی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

•رومیزی یا مبله
•تک لگن یا ۲ لگن
•داشتن یا نداشتن شیر تخلیه
•ترموکوپل و ترموستات

مدل رومیزی یکی از انواع نمونه های صنعتی است. این وسیله همانند خیلی از تجهیزات فست فود روی سیستم هایی که رویه آنها معمولا از میز ۳ جداره تولید شده واقع می شود. این وسیله برای محیط هایی که با تحدید مواجه هستند بسیار مطلوب است. اگر چه آشپزخانه از لحاظ نبود فضا مسیله ای نداشته باشد در این صورت نوع مبله انتخابی مطلوب به حساب می آید.

بعضی از مدلهای این وسیله دارای تک لگن یا دو لگن هستند . هر لگن با داشتن سبد به شخص کمک می کند که مواد غذایی را درون آن قرار داد ، بعد از سرخ شدن مواد با بالا آوردن سبد روغن اضافی مواد گرفته می شود و سپس می توان مجدد سبد را درون محفظه برگرداند.شمار سبدهای نوع تک لگن می توان ۱ یا ۲ عدد باشد. فواید نوع دو لگن این است که به طور همزمان می توان ۲ نوع مواد غذایی را در این سیستم سرخ کرد و هر لگن درجه گرمایشی جدایی دارد که می توان هر کدام را روی درجه حرارت دلخواهی قرار داد.

از دیگر انواع آن می توان شیر تخلیه را نام برد. این شیر به قصد خالی کردن آسان تر روغن و پودر سوخاری زائد از لگن طرح ریزی شده است.
امکان دارد در مشخصه های فنی برخی از سرخ کن هد ترموکوپل یا ترموستات را دیده باشید. ترموکوپل برای امنیت سیستم سرخ کن و ممانعت از تراوش گاز بکاربرده می شود و ترموستات هم برای حفظ دمای مد نظر مورو استفاده قرار می گیرد.

سرخ کن گازی

در سرخ کن صنعتی گازی از شعله گاز شهری به شیوه مستقیم یا غیر مستقیم برای گرما دادن روغن سیستم بکار برده می شود.

•مدل گازی گرمای مستقیم

در این مدل شعله مستقیما با محفظه روغن تماس دارد. این مدل حاوی ۳ گروه است:

دو جداره
ساز و کار فضای گرم
بکارگیری از کویل روغن

در مدل ۲ جداره محیط خالی بین قسمتی که شعله قرار دارد و قسمتی که روغن سرخ کردنی هست، وجود دارد که این محیط خالی با روغن نسوز پر می شود. گرمای شعله این روغن را داغ کرده و روغن به طور یکسان تمام لگن را داع می کند. توزیغ گرما به شکل یکسان و به صورت ملایم انجام می گیرد و از داغ شدک فوری یک قسمت از روعن و سوختن آن ممانعت می کند.

ساز و کار محوطه گرم بدین صورت است که لوله های گرمایشی در مرکز ارتفاع محفظه روغن واقع شده اند. مطابق ضوابط انتقال گرما، روغن خوراکی در قسمت فوقانی لولا های گرمایشی بیشترین گرما را دارند و روغن در پایین لوله های گرمایشی کمترین گرما را شامل می شوند، در این صورت روغن یک حالت گردشی پیدا می کند. و این گردش از بالا به پایین باعث ممانعت از سوختن فوری روغن می شود و همچنین از سوختن ریزه های مواد خوراکی در بخش پایین و تمام شدن روغن پیشگیری می کند.

یکی از گروه های سرخ کن گازی حرارت بی واسطه به کارگیری از کویل روغن است. لوله کشی های درون محفظه روغن به یک محفظه روغن نسوز صنعتی وصل است. روغنی که درون لولا واقع شده است به وسیله مشعل حرارت داده می شود و از طریق پمپی که در مرکز وجود دارد روغن به چرخش در می آید.

مدل برقی

مدل برقی معمولا از جنس استیل و یا فولاد نرم است. غالبا در مدل گرمای مستقیم وجود دارد که در سه مدل متنوع نظیر مدل های معمولی، بدون روغن و مینی سرخ می باشند.
•در مدل های معمولی دمای روغن از طریق المنتی که درون محفظه واقع شده است با درجه های متنوع گرمایشی بالا می رود.

•در مدل های بدون روغن مواد غذایی به وسیله تکنولوژی گردش فوری هوا سرخ می شوند.
• مینی سرخ کن مدل کوچک شده سرخ کن های معمولی هستند.

هدف از خرید این دستگاه

سرخ کن صنعتی یک روش برای سرخ کردن عمقی مواد خوراکی در رستوران ها و فست فود های می باشد. در این صورت بکارگیری از یک دستگاه مطلوب و مستحکم که قادر باشد مواد غذایی را بصورت مطلوبی سرخ کند بدون اینکه مسئله ای را برای شخص ایجاد کند یسیار حائز اهمیت می باشد.

برای طعا حجیم و با شمار بسیار مانند اقسام غذا هایی که در فست فودها اماده می شود ، وجود این سیستم ضروری است تا امنین لازم را مهیا سازد. در این صورت بکارگیری از یک وسیله با دمای بیشتر از ۴۰۰ درجه فارنهایت افزون بر اینکه غذایی با سطح کیفی و فوری را عرضه می کند اما می تواند مشکلاتی را برای شخص ایجاد کند.

پیش از هر چیزی مطلوب است در تعیین مدل و شیوه کار و بکارگیری از آن توجه کافی را به خرج دهید و اینکه برای چه مقصودی این وسیله را استفاده می کنید. کلیه این فاکتور ها مشخص می کند که شخص چه وسیله ای را برای آشپزخانه خود می خواهد.

سرخ کن

نکاتی در خصوص نحوه استفاده از سرخ کن صنعتی

مطلوب است پیش از هر کاری در خصوص نحوه استفاده از سرخ کن صنعتی دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

•به هیچ عنوان سبد آن را جهت آسانی کار حذف نکنید و برای ممانعت از پاشیده شدن روغن حتما آن را بکار ببرید.
•جهت بیرون اوردن مواد غذایی به علت این که روغن آن خیلی گرم است از قاشق های پلاستیکی به هیچ عنوان استفاده نکنید.
•به منظور اینکه غذا نسوزد هر چند دقیقه یک بار دمای سیستم را بررسی کنید تا دود و سوختن مواد غذایی منهی به احتراق نشود.
•پیش از کار با سیستم کلیه مواد مورد نظر را برای سرخ کردن عمقی مهیا سازید.
•یکی از نکات عمده در خصوص نحوه استفاده از آن که بایستی به آن توجه کرد این است که یک کپسول آتش نشانی به عنوان تجهیزات آشپزخانه صنعتی همواره در آشپزخانه خود داشته باشید.
•پیش از پر کردن محفظه از روغن مطمین شویو که سرخ کن عاری از رطوبت و کاملا خشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست