تجهیزات آشپزخانه صنعتی

امروزه برای راه اندازی مشاغلی همچون رستوران، هتل، تالار، فست فود و … نیازمند راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی است تا بتوان این مشاغل را به بهترین نحو ممکن اداره کرد. این کسب و کارها نیازمند لیستی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی هستند تا بتوانند شروع به کار بکنند. شاید تهیه ی این تجهیزات برای افراد مقداری هزینه بر باشد اما ماندگاری و کیفیت بالای آن ها می تواند در کمترین زمان سودآوری بالایی را برای این کسب و کارها به دنبال داشته باشد.

این تجهیزات انواع مختلف با کارایی های متفاوت دارند از دستگاه های طبخ غذا گرفته تا تجهیزات شستشو و بهداشتی همه و همه برای یک آشپزخانه صنعتی لازم و ضروری هستند. معمولا هر ساله تکنولوژی ساخت این تجهیزات پیشرفت می کنند و نوآوری و خلاقیت و کارایی بهتر در این گونه محصولات به خوبی دیده می شود. در ادامه قصد داریم شما را با انواع این تجهیزات و کارایی های متفاوت آن ها آشنا کنیم.

معرفی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

شاید یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که قصد افتتاح رستوران، هتل، تالار، تهیه غذا، فست فود و … را دارند راه اندازی آشپزخانه است که مهمترین بخش کسب و کار می باشد. در ابتدای کار باید تمام تجهیزات آشپزخانه صنعتی فراهم شود. تهیه تجهیزات به طور کامل و بدون هیچ کم و کاستی زمینه موفقیت و پیشرفت کسب و کار را فراهم می کند. بهتر است تجهیزات صنعتی با کیفیت و به روز باشند چون کیفیت و کارایی خوب این تجهیزات رابطه ی مستقیمی با کیفیت غذاها از لحاظ طعم و بهداشت خواهد داشت.

با توجه به اینکه هر روز به آمار افتتاح غذاخوری ها و رستوران ها افزوده می شود پس متقابلا نیاز به تجهیزات صنعتی و دستگاه های متعدد بیشتر می شود و هر کسب و کاری با توجه به منوی مورد نظر خود تجهیزات مناسب را تهیه می کند و از خرید تجهیزات غیر ضروری خودداری می کند. در سطح کشور شرکت ها و مجموعه های زیادی در زمینه تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی فعالیت می کنند و برای پیشی گرفتن از رقبا همواره سعی می کنند تا تولید تجهیزات خود را با مدرن ترین تکنولوژی ها همگام کنند.

این تولید کنندگان با توجه به درخواست متقاضی تجهیزات را با مشخصات فنی و ابعاد سفارشی تولید می کنند. تمامی این تجهیزات زیر نظر متخصصان و با رعایت استانداردها و کنترل کیفیت روانه ی بازار می شوند . کسب و کارهایی که نیاز به تجهیزات صنعتی دارند هر کدام به دستگاه های متفاوتی نیاز دارند که در ادامه به هر کدام جداگانه می پردازیم.

تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

شرکت هایی که به ساخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی مشغول هستند از بهترین متریال ها و مواد اولیه استفاده می کنند. طراحی و تولید این تجهیزات نیازمند دقت و دانش بخصوصی است چون این تجهیزات نیازهای بخش های مختلفی از بازار را باید جوابگو باشند. تولید کنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای بخش عمومی و خصوصی بازار محصولات متنوعی تولید می کنند که به خوبی جوابگوی هر دو بخش می باشد. صنایع در ابتدا با دسته بندی آشپزخانه ها و با توجه به ظرفیت آشپزخانه و طراحی و میزان استفاده از محصولات، تجهیزات را طراحی می کنند.

هر محصول صنعتی نسبت به کارایی آن تولید می شود. برای آشپزخانه های سازمان های خصوصی، شرکت ها، تالارها، فست فودی ها و رستوران های بزرگ و کوچک لوازم پخت و پز متفاوت و پرکاربردی تولید می شود. تولید کنندگان پس از تولید تجهیزات آشپزخانه آماده ی نصب و راه اندازی محصول در آشپزخانه هستند و با خدمات پس از فروش در راستای مشتری مداری قدم برمیدارند.

قطعا رضایت مشتریان با ارائه محصولات با کیفیت تکمیل می شود. معمولا تولید کنندگان صنعت تجهیزات آشپزخانه صنعتی بر روی تمامی محصولات استانداردهای لازم را پیاده می کنند تا محصولات نهایی بتواند از لحاظ مواردی نظیر کیفیت بالا، پشتیبانی و خدمات پس از فروش،مشاوره طراحی و تولید و قیمت مناسب ، رضایت مصرف کننده را جلب کند.

گرمخانه

انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی

افزایش فروش غذاهای رستورانی و فست فودی ارتباط مستقیمی با کیفیت و نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارد. تعداد تولید و نحوه پخت در تجهیزات صنعتی نسبت به محصولات معمولی بسیار متفاوت است به طور مثال پخت فر در فر ریلی بهتر و با کیفیت تر از فر معمولی می باشد. به طور کلی انواع تجهیزات صنعتی آشپزخانه بر اساس نوع کاربردشان به چند دسته ی زیر تقسیم بندی می شود.

 تجهیزات آماده سازی

این تجهیزات که کاربرد آن ها قبل از پخت و پز می باشد باعث می شود تا فرآیند پخت و آماده سازی مواد اولیه آسان تر و زودتر انجام شود. این تجهیزات شامل سماور، خردکن صنعتی، چرخ گوشت، کباب زن، دستگاه پوست کن، سیب زمینی خلال، ترموس سیخ گیر، تجهیزات مربوط به آماده سازی برنج، مرغ، گوشت، سیب زمینی و … می باشد. تمامی این تجهیزات برای آشپزخانه های صنعتی بزرگ روند آماده سازی را بسیار سریع تر می کند و استفاده از این لوازم باعث دخالت کمتر دست و در نهایت آماده سازی بهداشتی مواد اولیه می باشد.

تجهیزات پخت و پز

مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات در تمام آشپزخانه های صنعتی، تجهیزات پخت و پز می باشد که در فرآیند پخت نقش مهمی دارند. این تجهیزات شامل دیگ های بزرگ پخت خورشت، دیگ های صنعتی پخت برنج و پلو پز، دیگ های چلوپز، کباب پز، سرخ کن، دستگاه گریل، جوجه گردان، اجاق گاز، فر پیتزا، بخار پز و گرمخانه خشک و مرطوب و دستگاه کباب ترکی هستند که هر کدام انواع و مدل های مختلف با کارایی های متنوع دارند که در زیر به چند مدل از این محصولات پر کاربرد اشاره می کنیم و بهتر است با توجه به شرایط کاری و محیط آشپزخانه لوازم اساسی و ضروری تهیه شود.

1. انواع فر پیتزا

در پیتزا فروشی ها و فست فودی ها از انواع فر پیتزا که شامل فر پیتزا صندوقی، فر پیتزا ریلی، فر پیتزا آجری و فر پیتزا تنوری استفاده می شود. فر صندوقی در تهیه پیتزا تنوری و پیتزا ایتالیایی بیشتر کاربرد دارد و در دو مدل یک طبقه و دو طبقه وجود دارد. اما مدل ریلی یکی از پر فروش ترین تجهیزات می باشد که در تهیه پیتزا تنوری فوق العاده می باشد.

2. انواع اجاق گاز صنعتی

برای آشپزخانه های صنعتی چند مدل اجاق گاز خطی، رومیزی و فردار وجود دارد.

3. کباب پزهای صنعتی

در رستوران ها و کبابی ها از انواع کباب پز های تابشی، رستورانی و خانگی استفاده می شود. مدل تابشی که جدیدترین و پر کاربردترین مدل می باشد از طریق پخت بدون دود و با تابش حرارت از بالا پخت کباب را انجام می دهد.

4. انواع دمکن برنج

در رستوران ها و کترینگ ها وقتی مقادیر برنج زیاد باشد از این و دستگاه استفاده می شود و در دو مدل تک خانه و دو خانه تولید می شود.

5. انواع دستگاه گریل

برای تهیه انواع استیک، برگر زغالی و دنده کبابی و … از دو مدل دستگاه گریل تخت و ذغالی استفاده می شود. در گریل ذغالی برای پخت و پز از روغن استفاده نمی شود و در فست فودی ها و رستوران ها بیشترین استفاده را دارد. جنس این دستگاه چدن نشکن است.

6. انواع سرخ کن ها

هیچ فست فودی بدون داشتن سرخ کن کامل نیست. این محصول در دو مدل ایستاده و رومیزی وجود دارد که مدل ایستاده در چندین مدل مبله ، دو سبده و … تولید می شود و مدل مبله دو سبده پر فروش ترین مدل می باشد.

تجهیزات سرو غذا

این تجهیزات که مداوم مورد استفاده قرار می گیرند بهتر است از جنس های تهیه شود که راحت شستشو داده شوند و مداوم بتوان آن ها را تمیز و ضدعفونی کرد. این لوازم چون جزو تجهیزات فست فود که مشتری با آن ها سر و کار دارد باید از بهترین و با کیفیت ترین محصولات انتخاب شوند تا نظر مشتریان و رضایت آن ها را جلب کند.

تجهیزات شست و شو

در آشپزخانه های صنعتی ظروف مداوم باید شسته شوند و این کار با استفاده از نیروی انسانی به خوبی پیش نمی رود. تجهیزات شستشو شامل سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی صنعتی هستند که دارای محفظه های گرما و حرارت هستند و شما به راحتی می توانید انواع ظروف را با درجه کثیفی متفاوت شستشو دهید و حرارت و میزان آب را با توجه به تعداد ظروف تنظیم کرد.

خلال کن

تجهیزات برودتی

برای منجمد کردن و سرد کردن مواد غذایی از تجهیزات برودتی در آشپزخانه های صنعتی استفاده می کنند تا طول عمر مواد افزایش پیدا کند و فاسد نشوند. این تجهیزات شامل یخچال، فریزر، آب سرد کن و یخساز صنعتی می باشد که در بیشتر رستوران ها و تهیه غذاهای بزرگ و کافی شاپ ها برای سرد کردن انواع دسرها و نوشیدنی استفاده می شوند.

تجهیزات حمل و نقل

هنگام سرو غذا در رستوران ها و تالارها و … از تجهیزات جابجایی غذا در آشپزخانه و هنگام سرو استفاده می شود. این تجهیزات بهتر است دارای ویژگی هایی از قبیل مقاومت بالا، ظاهر زیبا و چشم نواز، هم خوانی با دکوراسیون محیط و … باشند تا فضای رستوران و محیط کار شما را زیبا و مدرن جلوه دهند.

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

قبل از خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بهتر است به نکات مهمی که در ادامه بیان می کنیم توجه کنید تا بتوانید متناسب با کسب و کارتان بهترین تجهیزات را خریداری کنید. مهم ترین نکته ای که در خرید باید لحاظ شود، جنس تجهیزات آشپزخانه می باشد. کاربری این تجهیزات نسبت به تجهیزات آشپزخانه خانگی بسیار بالا است پس بهتر است محصولاتی با جنس استیل و قابل شستشو خریداری شود تا به مرور زمان دچار زنگ زدگی و تولید مواد سمی و مضر نکند.

دلیل استفاده از فلز استیل در ساخت تجهیزات صنعتی، قابلیت های زیاد و مقاومت بالا در برابر فرسایش می باشد. بیشتر تولید کنندگان، استیل را برای ساخت تجهیزات به کار می گیرند چون تمیز کردن جنس استیل در فضاهای کاری پر از رطوبت، بخارهای روغن، چربی و حرارت بسیار راحت و در زمان کوتاهی انجام می شود. جنس های دیگری که در تولید تجهیزات صنعتی به کار گرفته می شود ممکن است دارای اصول خاصی برای نگهداری و تمیز کاری باشند که در دفترچه ی راهنمای محصول تماما قید می شود.

به طور کلی برای اینکه بتوانید خرید مناسب و بی نقصی داشته باشید بهتر است مواردی از قبیل برند محصول، مدل، کاربرد محصولات و کیفیت و دوام محصولات را بررسی کنید و در نهایت هر آنچه را که به کار شما می آید خریداری کنید.

مزایای استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی

قطعا در راه اندازی رستوران ها و مراکز تهیه و پخت غذا در حجم بالا نمی توان از تجهیزات معمولی آشپزخانه استفاده کرد چون هم بر روی کیفیت و هم رضایت مشتریان تاثیر سویی دارد. تجهیزات آشپزخانه صنعتی علاوه بر راحتی و آسانی، کار شما را به صورت حرفه ای پیش می برد و دارای مزایای زیر می باشد. بالا بردن سطح کیفیت پخت و پز غذاها بالا رفتن سطح بهداشت غذاها و محیط کار افزایش حجم پخت غذاها استفاده کردن بهینه از فضای آشپزخانه و محیط کار بهتر شدن خدمات سرویس دهی کاهش چشمگیر ضایعات و دور ریزهای مواد غذایی

قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

هر کسب و کاری با توجه به کارایی و منوی غذایی خود به تجهیزات صنعتی آشپزخانه خاصی نیاز دارند. تجهیزاتی که در فست فودها و ساندویچی ها استفاده می شوند با تجهیزات مورد استفاده در رستوران ها و تالارها و آشپزخانه های سازمان های خصوصی و شرکت ها کاملا متفاوت هستند. قیمت هر کدام از این تجهیزات با توجه به ابعاد دستگاه، کاربرد، برند و جنس محصول متفاوت است. به طور کلی تجهیزات صنعتی نسبت به تجهیزات معمولی قیمت بالاتری دارند و از لحاظ ماندگاری سال های زیادی کار می کنند.

این تجهیزات چون با هدف درآمدزایی تهیه می شوند می تواند در مدت زمان کوتاهی قیمت پرداخت شده را جبران کنند. برندهای خارجی به دلیل تغییرات قیمت ارز و وجود واسطه ها قیمت چندین برابر نسبت به مدل های تولید داخل دارند و تولید کنندگان با روش های عرضه حضوری و اینترنتی توانسته اند محصولات خود را در هر جایی از ایران به دست مشتریان برسانند. در فروش اینترنتی و حضوری برای تمامی Industrial kitchen equipment گارانتی های معتبر و خدمات پس از فروش در نظر گرفته می شود.

سوالات متداول

آیا تجهیزات آشپزخانه صنعتی بیمکث استیل دارای گارانتی است؟

بله تمام تجهیزات همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش میباشد.

برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی باید چکار کنیم ؟

ابتدا باید فضای آشپزخانه را تعیین کرده و با توجه به نیاز تجهیزات مورد نظر را خریداری کنیم.

آیا تجهیزات آشپزخانه شما توان رقابت با محصولات خارجی را دارند؟

بله تمامی محصولات ما چون با تکنولوژی روز تولید میشوند قابل رقابت با محصولات خارجی هستند.

سرمایه اولیه شروع کار آشپزخانه به چه چیزی بستگی دارد؟

به فضایی که در اختیار دارید و همچنین تعداد کارکنان و تجهیزات مورد نیاز بستگی دارد.

تجهیزات مورد نیاز برای یک آشپزخانه یا رستوران کدامند؟

تجهیزات آماده سازی،تجهیزات پخت و پز،اجاق گاز صنعتی،تجهیزات سرو غذا،تجهیزات شست شو و …

قیمت تجهیزات بر چه اساسی تعیین میشود؟

تعیین قیمت هر لوازم آشپزخانه با توجه به نوع کارکرد آن تعیین میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp